ZyXEL Modem Kurulumu

ZyXEL markasının VMG1312-B10A, VMG1312-B10D, VMG3925-B10B, VMG8924-B10A, P-1302-T10D gibi pek çok modeli bulunmaktadır. Bu modemlerin modelleri farklı olsa da modem kurulumları temelde aynıdır. Lütfen aşağıdaki kurulum adımlarına geçmeden önce cihazınızı doğru bir şekilde bağladığınızdan emin olunuz.

ZyXEL Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

  1. Kullandığınız internet tarayıcısını açın ve adres çubuğuna http://192.168.1.1 yazın veya buraya tıklayın.
  2. Karşınıza gelen ekranda kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi girmeniz istenecektir. Modeminizi TTNET‘ten almışsanız kullanıcı adı kısmına admin şifre kısmında ttnet, farklı bir yerden almışsanız şifre kısmında 1234 yazın ve Oturum Aç butonuna tıklayın. Kullanıcı adı ve şifre alanı büyük-küçük harfe duyarlıdır, bu yüzden klavyenizin caps lock tuşunun açık olup olmadığına dikkat edin.
  3. Modem yönetim arayüzü açıldığında alttaki bölümden Ağ Ayarları menüsündeki Geniş Bant bağlantısına tıklayın.
  4. Geniş Bant menüsünde ADSL kullanıcısıysanız birinci satırdaki, VDSL kullanıcısıysanız 3. satırdaki düzenle (kalem) ikonuna tıklayın.
  5. Açılan sayfada servis sağlayıcınız tarafından verilen kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girin. Bu bilgiler size verilen sözleşmede yazmaktadır. Eğer sözleşmenizi bulamıyorsanız servis sağlayıcınızın teknik destek hattını arayarak bu bilgileri öğrenmek istediğinizi söyleyebilirsiniz.
  6. Kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girdikten sonra Uygula butonuna tıklayın.

Tüm adımları tamamladığınızda kısa bir süre sonra modeminiz servis sağlayıcınız ile bağlantı sağlaycak ve IP adresi alacaktır. Bu işlemin sonucunda internet bağlantınız sağlanmış olmalıdır.

ZyXEL İnternet Işığı Kırmızı Yanıyor

Eğer modemin internet ışığı kırmızı yanıyor ise bağlantı sorunu yaşıyorsunuz demektir ve cihazınız IP adresi alamamaktadır. Bu durum kullanıcı adı ve şifrenizi yanlış girmenizden kaynaklanabileceği gibi servis sağlayıcınızdan kaynaklanan bir sorun da olabilir.

İnternetinizi ilk defa kullanmaya başlayacaksanız ve modemin internet ışığı kırmızı yanıyorsa kullanıcı adı ve şifrenizde hata olması yani modem kurulumu esnasında hata yapmış olma ihtimaliniz çok yüksektir. Bu bilgileri doğru girdiğinizden emin olun. Eğer internet hizmetinizi daha önce sorunsuz kulanmanıza rağmen birden bu sorunla karşılaşmışsanız en iyi çözüm servis sağlayıcınızı arayarak arıza kaydı oluşturmaktır. Teknik ekipler mümkün olan en kısa sürede sorunu çözecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir