Modem Kullanıcı Adı ve Şifresi Nasıl Öğrenilir?

Modemlerin yönetim arayüzlerine ulaşmak için birer kullanıcı adı ve şifre kullanılması gerekmektedir. Bu kullanıcı adı ve şifreler fabrika çıkışında standart olarak admin gibi değerler olarak belirlenir. Ancak bu değerler cihazdan cihaza değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla akılda tutulmaları da pek mümkün değildir.

Modeminizin kullanıcı adı ve şifresini unuttuğunuzda bu bilgileri yeniden edinmek için birkaç yöntem vardır. Yazımızda bu bilgiler nasıl öğrenilir kısaca izah etmeye çalışacağız.

Modem Kullanıcı Adı ve Şifreleri

Standart kullanıcı adı ve şifre değerleri genellikle modeminizle birlikte verilen kullanım kılavuzunda ve modemin altında bulunan etikette yazmaktadır. Burada bulunan değerleri kullanarak modem yönetim arayüzüne giriş yapabilirsiniz. Ancak şifrenizi daha önce değiştirmişseniz ve şu anda hatırlamıyorsanız bu bilgiler ile giriş yapmanız mümkün değildir. Bunun için sonraki adımları takip edebilirsiniz.

Standart Kullanıcı Adı ve Şifre Listesi

Aşağıdaki listeyi kullanarak dünyada en çok kullanılan modem marka ve modellerine ait bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu seçenek cihazın altında bilgi etiketi ya da elinizde modem kılavuzu bulunmaması halinde işinize yarayacaktır.

Modemi Resetlemek

Eğer daha önce şifre değişikliği yapmışsanız ve şifrenizi hatırlayamıyorsanız ilk iki yöntem ile modem arayüzüne giriş yapamayacaksınız. Dolayısıyla yapılacak tek şey modemi resetlemek yani fabrika ayarlarına döndürmektir. Bu işlemi yapmadan önce internete bağlanmanız için gerekli olan ve servis sağlayıcı tarafından size verilen bilgilerin bir kaydını aldığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde modemi resetledikten sonra internet bağlantınız da kesilecektir.

Modemi resetlemek için cihazın arkasında bulunan reset düğmesi ya da deliği kullanılır. Kazara bilgilerin silinmesini önlemek için yeni cihazlarda reset düğmesi pek fazla kullanılmamakla birlikte eğer düğme varsa buna belirli bir süre basılı tutarak ya da deliğin içine bir iğne yardımıyla bastırarak resetleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Resetleme tamamlandıktan sonra modemin tüm bilgileri gibi kullanıcı adı ve şifre değerleri de sıfırlanacaktır. Bu aşamadan yukarıdaki listeyi kullanarak gerekli bilgileri temin edebilirsiniz.

Tüm bu işlemleri uygulamanıza rağmen modeminize ait kullanıcı adı ve şifre bilgilerini öğrenemiyorsanız aşağıdaki yorum formunu kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.