Modem ve Kablosuz Ağ Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Bilgisayarlarımızı zararlı yazılımlardan ve kötü niyetli kullanıcılardan koruduğumuz gibi modemlerimizi de aynı şekilde korumamız gerekiyor. Çünkü modemler de gerek yazılımsal olarak gerek yapılan basit hatalar sebebiyle güvenlik zafiyetlerini de bünyesinde barındırabiliyor. Bu güvenlik zafiyetleri ise ağınıza bağlanan kötü niyetli kişilerin işleyeceği suçlardan sizin sorumlu olmanız gibi olumsuz sonuçlara sebebiyet verebiliyor. Uygulanacak birtakım güvenlik önlemleri ile siz de modeminizin ve kablosuz ağınızın güvenliğini artırabilirsiniz.

Modem Güvenlik Önlemleri

Kablosuz Ağ ve Modem Şifresini Değiştirmek

Modem ve kablosuz ağ güvenliği için yapılması gereken ilk ve en önemli işlem modem arayüz şifresini ve kablosuz ağ (Wi-Fi) şifresini değiştirmektir. Şifrenizi belirlerken en az 8 karakterden oluşmasına ve içerisinde büyük-küçük harf, rakam ve özel karakterler (tire, alt tire, nokta vb.) barındırmasına dikkat ediniz. Tahmin edilmesi zor şifreler kullanmanız şifrenizin brute force (kaba kuvvet) yoluyla ve programlar aracılığıyla çözülmesini de zorlaştıracaktır.

Şifreleme Algoritmasını Değiştirmek

Kablosuz ağ şifrenizde WEP algoritmasını kullanıyorsanız bunu da WPA2 ile değiştirmeniz son derece önemlidir. WPA2 algoritması ile birlikte tahmin edilmesi zor bir şifre kullanmanız güvenliğinizi önemli ölçüde artıracaktır.

Kablosuz Ağ Adını Gizlemek

Kablosuz ağ adı yani SSID değerinin görünür olması da kötü niyetli kişilerin brute force yoluyla şifrenizi çözme ihtimalini artırmaktadır. Kablosuz ağ adı görünmez olduğunda ağa bağlanmak için şifreden önce kablosuz ağ adının bilinmesi gerekmektedir.

Güvenlik Duvarını Aktif Hâle Getirmek

Güvenlik duvarı ayarına modem yönetim arayüzünden (192.168.1.1 vb.) ulaşabilirsiniz. Modemden modeme farklılık gösterse de genellikle bu ayarı etkinleştirmeniz temel seviyede güvenlik sağlayacaktır. Bu ayarı modem yönetim arayüzündeki güvenlik (security) menüsündeki güvenlik duvarı (firewall) bölümünden etkinleştirebilirsiniz.

Kullanılmayan Protokolleri Devre Dışı Bırakmak

FTP, TELNET, SNMP gibi kullanılmayan protokollerin devre dışı bırakılması da modeminizin güvenlik seviyesini artıracaktır. Bu ayarları da yine modem yönetim arayüzünden düzenleyebilirsiniz.

MAC Adresi Filtrelemesi

MAC adresi filtrelemesi kullanarak modeminiz üzerinden internete bağlanacak cihazların tarafınızdan belirlenmesini sağlayabilirsiniz. MAC adresi filtrelemesi de modem ve ağ güvenliğini önemli ölçüde artıracaktır.

Tüm bu önlemler modem ve kablosuz ağ güvenliğini standart bir kullanıcıdan çok daha üst düzeye taşıyacaktır. Elbette hiçbir sistem %100 güvenli değildir ancak tüm bu önlemler alındığında çok büyük oranda güvenli bir ağa sahip olacaksınız.