Modem IP Adresi Nasıl Bulunur?

Modem üzerinde herhangi bir değişiklik yapabilmek için modem yönetim arayüzüne erişmek gerekiyor. Bunun için ise modeminizin yönetim sayfasına erişim için tahsis edilmiş IP adresini bilmek gerekiyor. Modem yönetim sayfaları için tahsis edilen IP adresleri ise genellikle 192.168.1.1, 192.168.0.1‘dir. Bunların dışında da IP adresleri olduğu için en garanti yol cihazınız için belirlenen gerçek IP adresini bulmaktır.

Modem IP Adresi Bulma

  1. Windows’un başlat menüsüne tıklayın ve ardından arama kutusuna “Çalıştır” (işletim sisteminiz İngilizce ise “Run”) yazıp listede en üstte olan programı çalıştırın.
    Modem IP Adresi Nasıl Bulunur?
  2. Açılan programda metin alanına “cmd” yazın ve “Tamam” butonuna tıklayın.Modem IP Adresi Nasıl Bulunur?
  3. Karşınıza siyah bir komut ekranı gelecektir. Bu ekrandayken “ipconfig” yazın ve enter tuşuna basın. Ekranda görüntülenen Varsayılan Ağ Geçidi (Default Gateway) bölümü modeminizin yönetim arayüzüne erişmek için tahsis edilen IP adresini göstermektedir.Modem IP Adresi Nasıl Bulunur?
  4. Elde ettiğiniz IP adresini kullanmış olduğunuz tarayıcı üzerinden modem arayüzüne giriş yapmak için kullanabilirsiniz.

Modem IP Adresimi Bulamıyorum

Yukarıdaki işlemleri uyguladığınızda cihazınızı yönetmek için gerekli olan IP adresini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Eğer bu adımları uygulamanıza rağmen modem IP adresini bulamıyorum şeklinde bir sorununuz varsa aşağıdaki yorum formunu kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sorununuzu gidermek için alternatif çözümleri araştırıp en kısa sürede mesajınıza yanıt vermeye çalışacağız. Yorum bırakırken lütfen kullanmış olduğunuz cihazı ve servis sağlayıcınızı not olarak ekleyiniz.