192.168.0.1

192.168.0.1 genellikle D-Link ve Netgear marka modemlerde kullanılmakta olup 192.168.1.1 gibi modem arayüzüne erişmekte kullanılan IP adreslerinden biridir. Bu IP adresini kullanarak modeminizin pek çok ayarını yapabilirsiniz.

192.168.0.1 Giriş

  1. Tarayıcınızın adres satırına http://192.168.0.1 yazın ve “Enter” tuşuna basın.
  2. Modem giriş sayfasına ulaştığınızda sizden kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girmeniz istenecektir. Eğer bu bilgileri bilmiyorsanız aşağıdaki listeden faydalanarak cihazınızın marka ve modeline uygun kullanıcı adı ve şifreyi birkaç saniye içerisinde öğrenebilirsiniz.
  3. Modem yönetim arayüzüne ulaştıktan sonra modeminizle ilgili DNS, Kablosuz Ağ, Güvenlik Duvarı (Firewall) gibi her türlü düzenlemeyi yapabilirsiniz.

192.168.0.1 Modem Arayüzüne Giriş Yapamıyorum

Modem arayüzüne giriş esnasında sorun yaşıyorsanız ilk kontrol etmeniz gereken yazmış olduğunuz IP adresidir. Kullanıcılar genellikle birbirine benzeyen 0 (sıfır) ve 1 (bir) değerlerini O harfi ve L harfi ile karıştırmaktadır. Dolayısıyla 192.168.O.1, 192.168.l.l gibi yazılan IP adresleri geçersiz olup modem arayüzüne ulaşmanız mümkün olmayacaktır. Bu yüzden yazmış olduğunuz IP adresinin doğruluğunu ilk aşamada kontrol etmelisiniz. Eğer IP adresinin doğru yazıldığından eminseniz ve hâlâ modem arayüzüne ulaşamıyorsanız çok büyük ihtimalle modeminizin IP adresi 192.168.0.1 değildir. Cihazınıza ait IP adresini aşağıdaki listeden faydalanarak bulabilirsiniz.

Modem Kullanıcı Adı ve Şifreleri

Aşağıdaki listeden modeminizin markasını seçerek o markaya ait tüm modellerin IP, kullanıcı adı ve şifrelerine ulaşabilirsiniz.

Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Modeminizin şifresini değiştirmek güvenlik açısından son derece önemli bir işlemdir. Bu yüzden yönetim arayüzüne eriştikten sonra ilk yapmanız gereken işlemlerin başında gelmektedir. Şifrenizi değiştirmek için “Güvenlik” menüsü altında bulunan şifre değiştirme bölümüne ulaşmanız yeterlidir. Bu ekrandan yeni şifrenizi belirleyip kaydet butonuna tıklayın. Şifre değişikliğiniz anında etkili olacaktır.